چهارشنبه , ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
خانه / پاسخ مشاوره / خانواده / مهریه صیغه موقت بعد از اتمام مدت صیغه قابل دریافت است ؟

مهریه صیغه موقت بعد از اتمام مدت صیغه قابل دریافت است ؟

  • سلام خدمت مشاورین محترم . من مرد متاهل 41 ساله ای  هستم که با اغفال خانمی 35 ساله که با کره نیست یعنی قبلا روابط نامشروع داشته و سابقه اغفال مردهای دیگر را نیز دارد 2 بار هر دفعه به مدت یک هفته با فاصله صیغه موقت بنده شد و با هم ارتباط داشتیم که به اصرار ایشان بود. میزان مهریه صیغه موقت را خود ایشان یک قوطی کبریت قرار داد که به عنوان حسن نیت و علاقه به من بود. حالا بعد از گذشت مدتی از قطع ارتباطمان شکایت کرده و می گوید مهرالمثل میخواهد. باتوجه به اینکه من متاهل و دارای دو فرزند دختر و آبرو دار هستم و نمی خواهم این مساله باعث آبروریزی خانواده و اطلاع پیدا کردن همسرم شود چه باید بکنم ؟

پاسخ :

سلام دوست گرامی. یکی از شروط واجب عقد موقت تعیین مهریه می باشد. درغیر اینصورت عقد باطل است . تعیین یک قوطی کبریت یا هر چیز دیگری که هم مالیت و هم مشروعیت دارد و قابل تملک نیز باشد را می توان مهریه قرار داد. نتیجتاً همین میزان تعیین شده مهریه زوجه بوده و فقط این میزان مشخص و تعیین شده را می تواند مطالبه نماید و حق درخواست مهر المثل را ندارد . همچنین عمل صورت پذیرفته شما که صیغه یا ازدواج موقت است شرعاً جایز بوده و این موضوع باعث نمی شود شخص مقابل بتواند آن را اهرم فشاری برای رسیدن به خواسته هایی بیشتر از حق قانونی خود کند. کلمه مهر المثل ذکر شده شما در سوال ، در عقد دائم در صورت عدم تعیین مهر المسمی قابل مطالبه است  که شرط اصلی برخورداری از آن ازدواج دایم می باشد و براساس شرایط زن و عرف جامعه و خانوادگی زوجه توسط کارشناس با دستور قاضی طبق  ماده های 1091 و  1093 قانون مدنی تعیین می گردد . در سوال شما با توجه به تعیین مهریه  و نداشتن شروط تعلق زوجه مستحق دریافت مهر المثل نمی باشد.

همچنین ببینید

www.irlaw.ir

عدم تمکین زن به خاطر اجبار برای زندگی در خانه پدر شوهرش

سلام . آيا منزل من كه طبقه دوم خانه پدري شوهرم است، خانه مستقل محسوب ...

۲ دیدگاه

  1. من به مدت شش ماه به عقد موقت آقایی درومدم که یکسال قبل از همسرش جدا شده بود ولی طلاق رسمی نگرفته بودند،قرار بود بعد ازین شش ماه که دراین فاصله ایشون امور مربوط به طلاق رسمی رو انجام دادن عقد دایم کنیم اما طلاق انجام نشد و این مسئله به درازا کشید و ما بعد از شش ماه عقد موقت که تمام شد باز هم با هم بودیم الان حدود ۵ ماهه که از ابطال عقد موقت گذشته و من با وجود اتفاقاتی که افتاده دیگر نمیخواهم با این آقا ادامه بدم،مهریه من در عقد موقت ١۴ سکه بود سوال من اینه که الان که ۵ ماه گذشته میتونم تقاضای مطالبه مهریه ام را کنم؟؟

    • سرکار خانم اکبری با اثبات ازدواج و میزان مهریه می توانید اقدام به مطالبه نمایید صرفا در صورت بذل یا ابرا یا پرداخت از طرف زوج امکان مطالبه وجود نخواهد داشت در غیر اینصورت مطالبه مهریه شامل مرور زمان نخواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>